חדשות | יוני 2021

תוכן עניינים

דבר היו"ר

דבר המנכ"ל

דבר המ"מ

עדכון 
זכויות ורווחה

מן המחוזות

מהנעשה
בבתי הלוחם

חדשות הארגון

מן התקשורת

דבר היו"ר - עידן קלימן

חברות וחברים יקרים,
בתום מאבק נחוש שהוביל להישגים חשובים לפצועות ופצועי צה"ל, הושקה רפורמת נפש אחת של משרד הביטחון. הרפורמה אושרה בממשלה היוצאת, ובהמשך לעבודה אינטנסיבית בקרב חברי הממשלה הנכנסת, עוגנה הרפורמה בקווי היסוד של הממשלה שהושבעה זה עתה.  אנו פועלים כעת ליישומה של הרפורמה  הוצאתה מן הכוח אל הפועל. אנו ערוכים  תרחיש שבו תיושם הרפורמה בקרוב וגם  תרחיש של סחבת שתאלץ אותנו לצאת  שוב למאבק. אתם, חברי הארגון, חוד  החנית בהצלחת המאבק ובדרך ליישום הרפורמה שתחולל שינוי עמוק ביחס למי ששילמו בגופם והקריבו מנפשם למען העם והמדינה. אנו מאחלים החלמה  מהירה לאיציק סעידיאן. אעדכן בהקדם בכל התפתחות ואאחל דרך צלחה לממשלה החדשה. הצלחתם היא הצלחתה של מדינת ישראל.
שלכם ולמענכם,
עידן קלימן, יו"ר ארגון נכי צה"ל

דבר המנכ"ל - אבי לרמן

חברות וחברים יקרים,
לאחר חודשים ארוכים שבהם התנהלנו בצילו של משבר קורונה, אנו מתחילים לנשום לרווחה עם הסרת המגבלות. עם זאת, הקורונה עדיין לא נעלמה ועלינו להיות קשובים להנחיות משרד הבריאות. בשולי התקופה עברנו את מבצע שומר החומות, אשר שב והזכיר לנו את  ורכבות מצבנו הביטחוני והמדיני, ואשר בעטיו השבתנו את פעילות בתי הלוחם.
משרדי מחוזות הארגון עוברים לבתי  הלוחם ועד עתה עברו מחוזות תל אביב-יפו והמרכז, חיפה והצפון ובאר שבע והנגב. אנו נערכים להעביר את משרדי מחוז ירושלים.
אבקש להודות מקרב לב לכל עובדות הארגון ועובדיו, על עבודתם למען החברים והחברות ועל הירתמותם בתקופות בלתי שגרתיות.
קיץ נעים, בריא ובטוח.
שלכם,
אבי לרמן, מנכ"ל ארגון נכי צה"ל 

דבר מ"מ יו"ר - רפי כהן צמח

חברים וחברות יקרים,
בעקבות משבר קורונה לא ניצלו חברים את הימים בחמי מרפא. הארגון פעל מול אגף שיקום ומנה"ר (מנהל הרכש) במשרד הביטחון והארכנו את הזכאות עד לסוף אוגוסט 2021. אולם למרות זאת, נוצר עומס כבד במרכז ההזמנות, בין היתר בשל עלייה ניכרת של תיירות הפנים בבתי המלון השנה. משרד  הביטחון הנחה את החברות לעשות מאמצים כדי להעניק שירות מיטבי ובתחילת החודש התקיים דיון חירום בנוכחות נציגי הארגון, משרד הביטחון והחברות המארחות כדי למצוא פתרונות לזמני ההמתנה הארוכים מדי. בימים אלו אנו פועלים במלוא המרץ כדי לשפר את הנגישות לחמי מרפא ואף מגבשים מתווה חדש למכרז לשנת 2022, כדי לפתור את הבעיות שעלו.
נוסיף ונעדכן בפעולותינו.
בברכה,
רפי כהן צמח, ממלא מקום יו"ר הארגון

עדכון זכויות ורווחה

אושר מימון הטיפול בקנאביס במשאף סאיקי

ארגון נכי צה"ל הגיש עתירה מנהלית נגד משרד הביטחון על סירובו של הרופא המוסמך הראשי לאשר טיפול רפואי באמצעות משאף סאיקי לנכי צה"ל שלקו בפוסט טראומה. לאחר שבחן את העתירה, חזר בו משרד הביטחון מהסירוב והסכים לאשר לכלל נכי צה"ל טיפול באמצעות סאיקי במימון המדינה, בתנאי שהטיפול אושר עקב נכות מוכרת ובהמלצת רופא מקצועי. כמו כן הוסכם על השבת הוצאות של נכים בגין רכישה ושימוש במשאף סאיקי, בכפוף להמצאת חשבונית וקבלה. כל בקשה להחזר כספי שתוגש
ותאושר עד ל-15 בכל חודש תשולם בתגמול של אותו חודש. נכי צה"ל אשר רכשו באופן עצמאי מחסניות למשאף סאיקי, רשאים להגיש באמצעות המרפאה בקשה להחזר כספי בצירוף חשבונית מס קבלה.
אבנר גולן, מנהל אגף זכויות ורווחה

חדשות הארגון

שלוש ארבע, מתחילים

רפורמת נפש אחת על קו הזינוק

לאחר החלטת הממשלה, מתחילים הצעדים הראשונים ביישום רפורמת נפש אחת והארגון מעורב בכל שלבי המימוש. בכירי הארגון נפגשו עם שר הביטחון, בני גנץ, והצוותים המיישמים את הרפורמה. בפגישה נכחו גם מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף במילואים אמיר אשל; סמנכ"ל ומ"מ ראש אגף שיקום, איתמר גרף; וראש אכ"א, אלוף יניב עשור. הצוותים הציגו את ההתקדמות ואת מסקנות הביניים ושר הביטחון הדגיש כי היישום בפועל של ההמלצות והחקיקה יחלו תוך שבועות ספורים.
בארגון ביקר גם שר האוצר, אביגדור ליברמן, וישב לפגישת עבודה עם ראשי הארגון. בסיום הפגישה אמר ליברמן כי מדינת ישראל מחויבת להשקיע בנכי צה"ל במטרה לחזק את החוסן הלאומי שלנו.

פגישה עם אביגדור ליברמן

פגישה עם בני גנץ

מאמריקה באהבה

נציגים בכירים של איפא"ק הגיעו לבקר בארגון

ב 10- ביוני התארחו במטה הארגון בבית הלוחם תל אביב נציגים בכירים של איפא"ק, ,AIPAC השדולה הפרו־ישראלית בבתי הקונגרס האמריקאיים. במבקרים: מורט פרידמן, יו"ר הוועד המנהל; דניאל גוטסמן, מנהל מחלקת מדיניות ומחקר; וישראל קליצנר, מנהל יחסים אסטרטגיים.
את המבקרים ליוו עו"ד עידן קלימן, יו"ר הארגון; אבי לרמן, מנכ"ל הארגון ובכירים בהנהלת הארגון. המבקרים סיירו בתערוכה בלובי הכניסה, במתקני הכושר והשיקום, צפו במשחק כדור שער עיוורים, והתנסו בירי במטווח. לאחר ביקור במתחם הצעירים ובמועדון הביליארד התכנסו באולם הישיבות לדיון בנושא נפגעי פוסט טראומה, הליכי חקיקה ושיתופי פעולה.

אחיעד סובב ארץ

קבוצות אחיעד מרחבי הארץ יצאו לגיבושון

כ 140- חברי קבוצות אחיעד מרחבי הארץ נפגשו ליממה של גיבוש והתוודעות מלב אל לב, ביום חמישי, 10 ביוני. החברים הגיעו למתחם גדול במעיין חרוד והתכבדו בקבלת פנים חמה ושפע של ארוחות כיד המלך שהכינו הירושלמים.
בתוכנית: סדנאות שטח, הופעה של זמר, ולילה של שיחות וסיפורים. בבוקר יצאו לטיול באזור הגלבוע ונחל המעיינות. "זה חלום שהתגשם", אמר אורי אהרנפלד, האבא של קבוצות אחיעד. "לאחר שנים של עבודת שטח, הלכתי בין האנשים ולא האמנתי שהגיע היום שיש לנו מסגרת חברתית לפצועי PTSD . שהפצועים שייכים למסגרת שלהם, מכילה ומבינה".

מן המחוזות

תל אביב-יפו והמרכז

חנוכת הבית

מחוז תל אביב-יפו והמרכז גאה לבשר כי השלים את המעבר אל בית הלוחם תל אביב, כחלק מהליך ההתייעלות של הארגון. החברים והחברות מוזמנים להגיע למשרדים החדשים ולקבל מענה אישי לפתרון בעיות. הגישה נוחה והתחדשנו במשרדים רחבים כדי לשפר את השירות. לאחר ימי הקורונה אנחנו מתרגשים לראותכם פנים אל פנים והתחלנו לגבש עבורכם ערבי הוקרה וערבי
שאלות ותשובות.

באר שבע והנגב

הרפורמה מגיעה לשטח

במחוז החלו בסדרת פעולות כדי לקדם את הרפורמה, בהן מפגש עם רכזי השלוחות לדיון בעיקרי הרפורמה; ושליחה של דברי הסבר על הרפורמה ב-12 קבוצות הוואטסאפ של חברים וחברות במחוז. כמו כן, קיימנו הרמת כוסית לרגל הצלחת הרפורמה בנוכחות יו"ר הארגון, וצוותי המחוז ובית הלוחם. ערכנו ערב שאלות ותשובות בנושא הרפורמה בהשתתפות כמאה נכים מבאר
שבע והפריפריה ובנוכחות אבנר גולן, מנהל אגף זכויות ורווחה בארגון.

מפגש שאלות ותשובות בנושא הרפורמה

שפלה

מקבלים פני רפורמה

רפורמת נפש אחת אמורה להתבצע בשלושה שלבי עבודה, כדי ליישם את השינוי הדרוש במענה השיקומי לציבור נכי צה"ל. אנו מקווים כי בשיתוף פעולה עתידי נממש את השינוי, בהתאם להחלטת הממשלה. כאשר יחל היישום בשטח נקיים מפגשי שאלות ותשובות ונעביר לחברים ולחברות מידע מקסימלי בנושא.

ירושלים

מסיירים בשטח

מחוז ירושלים ממשיך בתנופת עשייה. בקרוב נקיים יום עיון לחברים בנושא רפורמת נפש אחת בהנחיית יו"ר הארגון ואבנר גולן, מנהל אגף זכויות ורווחה בארגון. נוסף על כך, המידע המגיע למחוז בעניין הרפורמה מועבר בכל אמצעי המדיה הדיגיטלית, לרבות וואטסאפ ואינסטגרם. המחוז ממשיך בפעילות למען החברים, בתחום התעסוקה, בסיוע משפטי ועוד. אנו ממשיכים להוציא סיורים בשיתוף פעולה עם מורי של"ח באתרים מעניינים בעיר.

מהנעשה בבתי הלוחם

בית הלוחם תל אביב

רוקדים כל הדרך לכרמיאל

להקת המחול הייצוגית של ארגון נכי צה"ל מצויה בהכנות אחרונות לקראת השתתפותה בפסטיבל המחול כרמיאל בסוף יולי. הלהקה היא חיבור של שלוש להקות מחול, מבתי הלוחם בתל אביב, באר שבע וחיפה, והיא תופיע במופע הסיום על הבמה המרכזית, בכוריאוגרפיה מאת לימור בודה סלפטי. כמו כן יופיעו על במה זו לראשונה רקדני הנבחרת הפראלימפית של בית הלוחם בתל אביב, בכוריאוגרפיה מאת ילנה פייטליכר.

בית הלוחם חיפה

מתחדשים ומטיילים

בחודשים האחרונים הבית מתחדש ומשנה פניו. לאחרונה נערכו שיפוצים בלובי הבית, באולם הטניס ובקומת ההנהלה, ולכבוד הקיץ פתחנו את הבריכה החיצונית. חברי הבית יוצאים לתחרויות וזוכים להישגים מרשימים וקבוצת הצעירים יוצאת לטיולים ושלל
פעילויות. באמצע יוני ביקרה בבית הלוחם ובמשרדי מחוז חיפה והצפון ראשת עיריית חיפה, עינת רותם קליש.

צעירי הבית בטיול טרקטורונים ורפטינג בנהר הירדן

מימין: ניסים חסין, מנהל בין הלוחם; איתי אלימלך, יו"ר המחוז; עינת רותם קאליש, ראשת עיריית חיפה

בית הלוחם באר שבע

אחיעד תוספת תאוצה

הפעילות של קבוצת אחיעד הדרומית ממשיכה לתפוס תאוצה והחברים מתגבשים ומחזקים זה את זה. בתחילת מאי יצאו החברים ליום סיור במצדה ובנחל עין בוקק. בסיום מבצע שומר החומות התקיים פיקניק חווייתי בפארק נחל באר שבע ובתחילת יוני יצאו החברים למפגש אחיעד הארצי. מבית הלוחם יצאו חברי גיל הביניים ליום טיול חווייתי בתל אביב ובבית ממשיכות ברצף סדנאות ייחודיות: סדנת עציצי בטון, סדנה ליצירת לוכד חלומות ועוד.

חברי קבוצת אחיעד בטיול

מן התקשורת

יו"ר הארגון ברשת ב':
"אנחנו על זה"​

ב 25- במאי התראיין יו"ר הארגון, עו"ד עידן קלימן, בתוכנית של קרן נויבך ברשת ב' ותיאר את הצעדים הראשונים בשטח בעקבות יישום הרפורמה. בין היתר, טיפול דחוף ומיידי בעשרות תיקים של נפגעי פוסט טראומה

העמותות על סף קריסה

ב 10- ביוני פורסמה באתר ynet כתבה המתארת את מצבם העגום של עמותות ונזקקים בישראל בשנה האחרונה. בכתבה מתאר נכה צה"ל, עמית שטיינהרט, את בית הלוחם כמקום שבו הוא יכול להסביר את עצמו.

הישג היסטורי

הממשלה מאשרת את רפורמת נפש אחת

שנתיים של עבודה מאומצת