אם את.ה שכיר.ה

 1. להירשם באתר שירות התעסוקה – לינק
 2. ממלאים בקשה לתביעת דמי האבטלה באתר ביטוח לאומי – לינק
 3. לתביעת דמי האבטלה צריך להוסיף (דרך טעינת קבצים בהגשת הבקשה באתר הביטוח הלאומי) את מכתב היציאה לחל"ת מהמעסיק האחרון והעדכני ביותר שלך.
 4. לוודא מול המעסיק שהוא דיווח עבורך טופס 100 לביטוח הלאומי.
 5. בטופס התביעה מציינים בסיבת הפסקת עבודה שאתם אומנים ובגלל המלחמה אין לכם עבודה החל מתאריך 8.10 (או כל תאריך הנכון עבורכם.ן) אצל מעסיק אחד כל המעסיקים שלכם.

אם את.ה עצמאי.ת

 1. להירשם באתר שירות התעסוקה – לינק
 2. ממלאים בקשה לתביעת דמי האבטלה באתר ביטוח לאומי – לינק
 3. לתביעת דמי האבטלה צריך להוסיף (דרך טעינת קבצים בהגשת הבקשה באתר הביטוח הלאומי) שני מסמכים:
  • טופס 621 – טופס דיווח על הכנסות מבוטח שכיר לפי צו סיווג מבוטחים לתקופת מלחמת "חרבות ברזל" (עבור עבודה שבוצעה בחודשים ינואר עד ספטמבר 2023) חתום ע"י רואה חשבון או יועץ מס. ראו הסבר בהמשך כיצד למלא את הטופס ודגשים נוספים.
  • טופס 1503 – טופס הצהרה על הכנסות כעצמאי בתקופת מלחמת "חרבות ברזל", חתום ע"י רואה חשבון או יועץ מס. ראו הסבר בהמשך כיצד למלא את הטופס ודגשים נוספים.
 1. בטופס התביעה מציינים בסיבת הפסקת עבודה שאתם אומנים לפי צו סיווג מבוטחים ובגלל המלחמה אין לכם עבודה החל מתאריך 8.10 (או כל תאריך הנכון עבורכם.ן). בשדה מלל חופשי מציינים שעבדתם אצל מספר מעסיקים ומצ"ב טופס דיווח על הכנסות מבוטח שכיר לפי צו סיווג מבוטחים.

דגשים חשובים

לפני הכל - נרשמים בשירות התעסוקה.

אם פונים אליכם.ן משירות התעסוקה - נא לציין בפניהם את הסטטוס שלכם.ן. אם חזרתם.ן לעבוד אז לציין זאת ואם אתם.ן עדיין לא עובדים אז לציין שעדיין אתם.ן ללא עבודה. חשוב לציין את מועד הפסקת העבודה שלכם כדי לוודא שנתון זה מעודכן ברשות התעסוקה.

על מנת לייעל את עבודה רואה החשבון/יועץ המס שלכם.ן יש לאסוף את האסמכתאות לשנת 2023 - הסכמי העבודה שלכם.ן, קבלות וחשבוניות, תלושים שנמסרו לכם או אישורים ממזמיני השירות שלכם.ן על התשלומים שהעבירו לכם.ן. בנוסף, יש למלא את טופס הצהרת השחקן.

לעזרתכם.ן ניתן לאתר מספר תיקי ניכויים של מוסדות תרבות באתר שח"ם בלינק כאן

על מנת להיות זכאים לדמי האבטלה צריך לטעון למערכת בכל חודש (כולל בבקשה הראשונה) את טופס 1503 - טופס הצהרה על הכנסות כעצמאי בתקופת מלחמת "חרבות ברזל". את הטופס צריך להעלות לאתר בכל חודש, גם אם לא היו לכם.ן הכנסות בכלל במהלך החודש. אנו מדגישים - בלי דיווח הטופס בכל חודש לא תהיו זכאים לקבלת תשלום.

טופס 621

כיצד ממלאים את טופס 621 – טופס דיווח על הכנסות מבוטח שכיר לפי צו סיווג מבוטחים לתקופת מלחמת "חרבות ברזל" (עבור עבודה שבוצעה בחודשים ינואר עד ספטמבר 2023:

 1. ממלאים את הפרטים האישיים בראש הטופס.
 2. מציינים בעיסוק – אומן/שחקן.
 3. טבלה א' (צד ימין בטופס) – מציינת את המעסיקים שעבדתם.ן עבורם והם מעסיקים שעמדו בלשון החוק והפרישו עבורכם.ן ביטוח לאומי. ממלאים את שמות המעסיקים שהיו לכם.ן בשנת 2023 בין החודשים ינואר עד ספטמבר כולל, כותבים את מספר תיק הניכויים שלהם, ואת סך כל ההכנסה שהיתה לכם.ן ממעסיק זה. באותו אופן ממלאים בעבור כל מעסיק בשורה נפרדת.
 4. טבלה ב' (צד שמאל בטופס) – מציינת את המעסיקים שעבדתם.ן עבורם והם מעסיקים שלא עמדו בלשון החוק ולא הפרישו עבורכם.ן ביטוח לאומי. ממלאים את שמות המעסיקים שהיו לכם.ן בשנת 2023 בין החודשים ינואר עד ספטמבר כולל, כותבים את מספר תיק הניכויים שלהם (במידה ואין יש לכתוב את מספר העמותה או ח.פ של מזמין השירות) , ואת סך כל ההכנסה שהיה לכם.ן ממעסיק זה. באותו אופן ממלאים בעבור כל מעסיק בשורה נפרדת.
 5. לאחר מכן סוכמים את הסכומים הכוללים של שתי הטבלאות ומציינים בטופס.
 6. מחתימים את רואה החשבון/יועץ המס על הטופס.

טופס 1503

כיצד ממלאים את טופס 1503 – טופס הצהרה על הכנסות כעצמאי בתקופת מלחמת "חרבות ברזל":

 1. ממלאים את הפרטים האישיים בראש הטופס.
 2. מציינים במקום המתאים בטופס כמה הכנסות היו לכם במהלך החודש כעצמאים. במידה ולא היו לכם.ן הכנסות כלל נא לציין 0.
 3. מחתימים את רואה החשבון/יועץ המס על הטופס.

שאלות ותשובות

בשלב ראשון – להירשם כדורש עבודה באתר שירות התעסוקה, ניתן להירשם בקישור זה לשירות התעסוקה: לינק

בשלב שני–  לקרוא לעומק את השאלות והתשובות שיש למטה על מנת שתוכל להבין כיצד לקבל דמי אבטלה בפועל.

בשלב שלישי – להגיש תביעה לדמי אבטלה במוסד לביטוח לאומי בהתאם להנחיות המפורטות בהמשך. ניתן להגיש תביעה אונליין באתר הביטוח הלאומי: לינק

 1. אתה מעל גיל 20 ומתחת לגיל 67.
 2. עבדת ב-6 החודשים מתוך 18 החודשים האחרונים (אפילו יום אחד בחודש) וניכו (או שהיו אמורים לנכות) משכרך דמי ביטוח לאומי אצל מעסיק אחד או מספר מעסיקים.
 3. ביטוח לאומי מכיר בך כשכיר ובעקבות המלחמה הודיעו לך על יציאה לחל"ת (חופשה ללא תשלום) או שבוטלו לך עבודות.
 1. עובד שכיר (למשל שחקן להקה או שחקן פר הצגה) המקבל תלוש שכר, ופיטרו אותך או שהודיעו לך על יציאה לחל"ת.
 2. פרילנסר (למשל שחקן בהפקת סדרה או שחקן בתיאטרון ילדים) – שמבצע הופעה אומנותית ובלבד שאותו מעסיק / מזמין עבודה התקשר אתך בהסכם/חוזה לחמש עבודות או לתקופה של שלושה חודשים ומעלה והודיעו לך על יציאה לחל"ת או על ביטול הופעות / עבודות לתקופה הקרובה, הכל בהתאם לצו ביטוח לאומי סיווג מעסיקים, תוספת ראשונה, סעיף 13.
 3. אתה מרצה / מורה (למשל מורה למשחק או לדרמה) – שעובד כפרילנס ונחתם אתך הסכם לתקופה של 3 חודשים ומעלה, או למתן סדרה של 7 הופעות/ הרצאות/ שיעורים לפחות והודיעו לך על יציאה לחל"ת על ביטול הרצאות/ שיעורים / עבודות לתקופה הקרובה, הכל בהתאם לצו ביטוח לאומי סיווג מעסיקים, תוספת ראשונה, סעיף 6.

לא, הצו רלוונטי רק לעוסק מורשה, עוסק פטור ומי שפועל באמצעות שכר אומנים ותיאום מס.

קודם כל צריך להירשם כדורש עבודה בשירות התעסוקה מיד עם הפסקת העבודה או ההודעה על היציאה לחל"ת או עם ההודעה על ביטול העבודות. במקביל (להתייצבות בשירות התעסוקה) או בסיום איסוף המסמכים יש להגיש תביעה לדמי אבטלה במוסד לביטוח לאומי.

חשוב להבין, הזכאות שלך לימי אבטלה נספרת החל מהיום בו התייצבת בשירות התעסוקה  (גם אונליין), לכן אנו נמליץ קודם כל ולפני הכל, גם אם אינך בטוח, להירשם מיד בשירות התעסוקה.

עליכם לבצע כאמור רישום באתר שירות התעסוקה. לאחר הרישום לשכת שירות התעסוקה יצרו עמכם קשר טלפוני ובשיחה/הודעה עליכם להבהיר כי אתם לא עובדים כיום (והחל מה-8.10) וכי תאריך יציאה לחל"ת או סיום ההתקשרות וביטול המופעים הינו 8.10.23.

כמו כן יובהר, לגבי שכירים – נדרש מכתב הוצאה לחל"ת ל – 14 יום רצופים לפחות על מנת להימצא זכאי לקבלת דמי אבטלה וכן אין חובה לנצל ימי חופשה כדי להיות זכאי לדמי אבטלה בתקופת החלת.

שחקנים שכירים שימו לב כי במסגרת הרישום בלשכת שירות התעסוקה הנכם נדרשים לוודא כי המעסיק שידר לביטוח לאומי טופס 100, לצד צירוף מכתב הוצאה לחל"ת.

גם אם לא בטוחים או לא מבינים אנו ממליצים בכל מקרה להירשם בשירות התעסוקה. ולאחר מכן לברר, מכיוון שאם יתברר שאתה כן זכאי ולא נרשמת בשירות התעסוקה, לא תהיה זכאי לקבל אבטלה עבור הימים שקדמו ליום בו נרשמת.

עובדים בני 67 ומעלה שפוטרו או שהוצאו לחל"ת החל מ-7.10.23 בעקבות מלחמת חרבות ברזל, עשויים להיות זכאים למענק מיוחד.

סכום המענק יהיה: 75% משכרך הממוצע מעבודה ב-3 מתוך 6 החודשים האחרונים שקדמו להפסקת העבודה – לפי השכר הגבוה מביניהם, אך לא יעלה על 134 ₪ ליום.

לצורך הגשת המענק יש למלא טופס 621 ולצרפו לטופס התביעה המקוון למענק המופיע באתר הביטוח הלאומי.

כן ,בזכות הפעולות של שח"ם מול הביטוח הלאומי ותודות לביטוח הלאומי בכל אחד מהמקרים הבאים אתה נחשב לשכיר בעיני המוסד לביטוח לאומי (על פי צו סיווג מעסיקים) ולכן אם אתה עומד בתנאים המקדמיים, אתה זכאי לדמי אבטלה :

אתה אומן (למשל שחקן)  שעובד כפרילנס בהופעה אומנותית ובלבד שאותו מעסיק / מזמין עבודה התקשר אתך בהסכם לחמש עבודות ומעלה או לתקופה של שלושה חודשים ומעלה.

הופעה אומנותית נחשבת – כל הופעה אמנותית או בידורית של אמן, או הנחיה במופע, לרבות משחק, וכן כל הופעה בכל אחד מאלה לצורך הקלטה (ימי צילום לסדרה טלוויזיה או סרט קולנוע נחשבים – לא כולל הקלטה או צילום לצרכי פרסומת) ולא כולל חזרות להשתתפות בצילומים.

אתה מרצה / מורה (למשל מורה למשחק או לדרמה)  שעובד כפרילנס ונחתם אתך הסכם לתקופה של 3 חודשים ומעלה, או למתן סדרה של 7 הופעות/ הרצאות / שיעורים לפחות והודיעו לך על יציאה לחל"ת על ביטול הרצאות / שיעורים / עבודות לתקופה הקרובה.

*** חשוב לשים לב – בכל המקרים האלה המעסיק שלך (תאטרון, מפיק, וכו') מחויב לקזז מהתשלום המגיע לך כפרילנס דמי ביטוח לאומי ודמי בריאות מחלק העובד ולהוסיף דמי ביטוח לאומי חלק מעסיק ולהעבירם ולדווחם לביטוח הלאומי.

 • עבודה אצל חברת הפקה לחמישה ימי צילום ומעלה בסדרה או סרט.
 • משחק בחמש הצגות ומעלה בתאטרון ספציפי (כל תיאטרון – מסחרי, פרטי, רפרטוארי, פרינג', ילדים, קבוצת תאטרון וכד').
 • שיחקת בלפחות חמש הצגות בגני ילדים עבור גורם כלשהוא.
 • השתתפת עבור אולפן דיבוב בחמישה ימי עבודה לפחות כמדבב.

אנו ממליצים לחתום בלשכת התעסוקה בכל מקרה ולחכות עם הגשת הטפסים לביטוח לאומי עד שהמצב יתבהר, מכיוון שאם יתברר שאתה כן זכאי ולא נרשמת בשירות התעסוקה, לא תקבל ימי אבטלה עד ליום בו נרשמת.

ניתן להגיש תביעה מקוונת לקבלת דמי האבטלה באתר המוסד לביטוח לאומי. להלן קישור להגשת תביעה לדמי אבטלה: לינק

אנחנו יודעים שיש לא מעט מקרים כאלו ,אבל אם נחתם ביניכם הסכם וביצעת עבור מעסיק כלשהו חמש עבודות משחקיות במהלך שנה האחרונה, ויש לך הסכם בכתב איתו, הוא מחויב להפריש ביטוח לאומי ואם לא עשה זאת, זאת בעיה שלו מול ביטוח לאומי.

אתה צריך לדווח על ההכנסות האלו בכל מקרה בטופס 621 לביטוח לאומי על מנת שיחשוב לך כחלק מההכנסות לטובת חישוב דמי האבטלה המגיעים לך.

כן, חשוב להבין שיחסי עובד ומעביד כוללים דברים רבים שאינם קשורים לביטוח לאומי (פנסיה, פיצויים, ימי חופשה, ימי מחלה, דמי הבראה וכיו"ב), ואילו החוק קובע מפורשות מה המקרים שצריך בהם להפריש ביטוח לאומי, והחוק גובר על כל הסכם. כך שאם העבודה שלך עומדת בתנאי צו ביטוח לאומי סיווג מעסיקים, חייבים להפריש לך ביטוח לאומי ואתה נחשב כשכיר בביטוח הלאומי.

חישוב דמי האבטלה נעשה על ידי הביטוח הלאומי בהתאם למסמכים שהובאו בפניו ועמידה בקריטריונים. ניתן להיעזר במחשבון לחישוב דמי האבטלה.

למידע נוסף על סכום הקצבה לחץ כאן.

שימו לב – עליכם לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים לעבודות שביצעתם כשכירים או כפרי לנסרים מהגופים השונים שעמם התקשרתם כשחקנים החל מחודש ינואר 2023 ועד למועד הגשת התביעה (תלושי שכר, קבלות הסכמי עבודה וכו').

החישוב מבוצע לפי ממוצע ההכנסות של החצי השנה האחרונה ערב היציאה לחל"ת או להפסקת/ביטול ההופעות. בכל מקרה, ביטוח לאומי יקבע את דמי האבטלה בהתאם לגורמים הפרטניים של כל מבקש/ת בקשה.

***אנו ממליצים להתייעץ עם רואה החשבון שלך על מנת להבין מהו הפתרון הנכון עבורך.

במידה והגשת בקשה לדמי אבטלה לביטוח לאומי, והבנת ש"שכחת מעסיק" בבקשה המקורית, או שהגיעו לידך מסמכים חדשים נכנסים לאתר הביטוח הלאומי -> לשליחת מסמכים בקישור הבא -> בוחרים במחלקת קצבאות ולוחצים הבא. בנושא -> יש לבחור אבטלה -> יפתח עוד פרטים למילוי. שימו לב לבחור את המחלקה הנכונה על מנת שהמסמך יצטרף לתיק אבטלה שלכם.

צריך לדווח על עבודה זו במסגרת טופס 1503 עליו צריך לחתום רואה החשבון/יועץ המס שלך. את הטופס צריך לטעון לאתר הביטוח הלאומי בכל חודש, גם אם לא עבדתם כלל במהלך החודש. ללא טעינת הקובץ החתום על ידי רואה החשבון/יועץ המס לא יתאפשר לקבל תשלום דמי אבטלה.

*** שימו לב – סכום ההכנסה המדווח ינוכה מסך דמי האבטלה המגיעים לכם

יש לעדכן את שירות התעסוקה שתקופת האבטלה או החל"ת הסתיימה.

בכל שאלה ניתן לפנות לשח"ם במייל לקשרי חברים haverim@shaham.org.il.

שאלות יענו רק משחקנים חברי שח"ם ומאלו בלבד. 

בכל שאלה בנושא התייצבות בשירות התעסוקה יש לפנות לשירות התעסוקה.

בכל שאלה בנושא הגשת התביעה ניתן לפנות למוקד הביטוח הלאומי.

הבהרה – דף מידע זה מיועד לשחקנים.ות בלבד! אין להשליך ממנו או להסיק מסקנות לכל משלח יד אחר.

הבהרה – האמור במידע ו/או ביעוץ ו/או במסמכים (להלן: "הייעוץ") אשר מעניק שח"ם אינו מהווה תחליף להתייעצות ו/או עבודה מול רואה חשבון/מנהל חשבונות/יועץ מס מטעם השכיר ואינו מהווה תחליף למידע המפורסם באתר הביטוח הלאומי. כמו כן, הייעוץ אינו מהווה יעוץ משפטי, ולא תחול על שח"ם ו/או מי מטעמו, אחריות כלשהיא באשר לו.